مقاله رشته کشاورزی شماره 1 (5 مقاله)
مقاله در پسوند آفیس (doc) می باشد و قابل ویراستاری می باشند
آفات مرکبات 43 صفحه 
آفات انار  15 صفحه 
مگس میوه مدیترانه ای Mediterranean fruit fly   18 صفحه
آفات و بیماری های مهم درختان و راه های مبارزه با آن  3 صفحه
نگرشی بر مدیریت تلفیقی آفات  4 صفحه

برای خرید کلیک کنید
**

در زیر نمونه ای از هر 5 مقاله را به ترتیب خواهید دید

 شپشک آرد آلود جنوب Nipaecoccus viridishom
در نواحی گرم و خشک خسارت بالایی ایجاد می کند ، دارای بدنی با رنگ قرمز تیره و به صورت بیضوی شکل ، زنده زا و در حدود 250 پوره تولید می کند ، هر نسل 50 روز زندگی می کند و این حشره چند نسلی بوده و در آب و هوای معتدله بی وقفه تولید مثل می کند.بر روی درخت لیمو ترش خسارت بسیار زیاد و جبران ناپذیری وارد می نماید.
دارای بیش از چهار نسل در سال 
 روش مبارزه :
رها سازی کفشدوزک از گونه Cryptoleamus coccinellidae
سپر دار زرد شرقی مر کبات Aonidiella orientalis 
در مناطق گرمسیر بوده ، و علاوه بر مرکبات به گیاهان علفی و درختچه های مثمر و غیر مثمر نیز حمله می کند.لیمو شیرین حساسترین و لیمو ترش نیمه حساس و ترنج ، نارنگی ، پرتقال و نارنج مقاوم می باشند. بیشتر روی برگ و میوه دیده شده و در دمای مناسب بسیار خسارت زا و در دمای زیر صفر فاقد فعالیت می باشد. دمای مناسب معمولاً وابسته به منطقه از اوایل فروردین تا اواخر فروردین می باشد.
نسل اول و دوم روی برگ ، و نسل سوم ، چهارم و پنجم روی میوه ها
زمستان گذرانی بهصورت ماده های کامل بر روی گل و میوه
روش مبارزه :
1 – مراحل اول پورگی زنبور پارازیتوئید Encarsia aurantii
2 – کفشدوزک شکار چی
معمولاً این آفت توسط دشمنان طبیعی به خوبی مهار می شود و نیازی به سموم شیمیایی نمی باشد ، هر چند وجود دشمنان طبیعی در منطقه مستلزم فراهم آوردن منطقه ای عاری از سموم شیمیایی و دارای ظرفیت های بالا جهت زندگی این حشرات مفید و تولید مثل آنان می باشد.
سایر شپشک های زیان آور :
1. سپر دار قهوه ای مرکبات Chrysomphalus dictyospermi
2. سپر دار قرمز مرکبات Aonidiella aurantii
3. سپر دار واوی مرکبات Coccus Lepidoaphes beckii
4. شپشک نرم تن قهوه ای Hesperidum
5. سپر دار زرد مرکبات Aonidiella citrine
6. شپشک مومی Ceroplastes sinensis
شپشک استرلیایی 
 نام علمی : Icerya purchasi       


***********************

آفات انار
مانند سایر درختان، انار نیز مورد هجوم آفات خاص خود میباشد. علی رغم خسارات قابل توجه این آفات، باغات انار ایران از مبارزه شیمیایی مصون مانده و باغداران با توجه به تجربه عملی نسبت به رفتار و نوع خسارات آفات مختلف از روشهای غیر تهاجمی و ارگانیك در برخورد با آنها بهره میگیرند. با تلاش درخور كارشناسان عمده ترین آفات باغات انار ایران بقرار ذیل شناسایی شده اند:
كرم گلوگاه انار
كرم به
شته انار
سوسك چوبخوار انار
پروانه گلخوار انار
كرم سفید ریشه انار
سوسك میوه خوار انار
مگس سفید انار
شپشك انار
كنه انار

كرم گلوگاه انار : 

***********************

مگس میوه مدیترانه ای Mediterranean fruit fly 
تاریخچه: یکی از آفات مهم و خطرناک است.مبداء اصلی آفت آفریقای شرقی است و از سال 1829میلادی بتدریج به سایر کشورهاانتشار یافته است.مگس میوه مدیترانه ای تا سال 1354جزء آفات قرنطینه ای ایران محسوب می شود و اولین بار در پاییز سال54خسارت لارو این مگس در باغ های هلو مشهد توسط اداره حفظ نباتات وآزامایشگاه بررسی آفات و بیماریهای گیاهی مشهد گزارش شد.نابود شدن کامل جمعیت آفات در ایران در اثر سرمای سخت زمستانه سال 57 و به خصوص منع واردات میوه در بهار،تابستان و پاییز58از کشورهای خارج به ایران شناخته شد در سال62 وجود آفت را در مازندران روی میوه های نارنج،هلو ،خرمالوونارنگی گزارش نمود.
مناطق انتشار: در اکثر مناطق نیمه گرمسیری جهان انتشار یافته است این آفت تا کنون از استان های خراسان،یزد،اصفهان،مازندران،گیلان، گزارش شده است.
گیاهان میزبان:این حشره در دنیا حدود200 گونه میزبان دارد. و دربین آنها بیش ازهمه به هلو ،زردآلو، گلابی، گوجه، سیب،گیلاس،انار،انجیرمرکبات حمله می کند.
شناسایی:حشره کامل به طول 4تا6میلی متر است.سر خاکستری رنگ و روی خرطوم یک نواره تره دیده می شود شاخک حنایی سه مفصلی ودر روی مفصل سوم یک موی حنایی رنگ بلند دیده می شود.روی بال سه نوار تیره قرار دارد.پشت شکم پوشیده از موهای ریز است.حشره نر تقریبا شبیه به حشره ماده است ولی تخم ریز ندارد تفاوت عمده مگس نرومادهاین است که ران پاهای جلو و ساق پاهای وسط و آخر مگس های نروماده از نظر موهای پوششی با یکدیگر اختلاف دارند.
تخم:بیضوی کشیده و کمی خمیده به رنگ سفید شیری.
لارو:پا ندارد-اندازه لارو کامل7-10میلی متر-شکل بدن لارو دوکی کشیده و کمی خمیده است.
شفیره:بیضوی-طولش4-5میلی متر-به رنگ قهوهای تیره.


***********************

آفات و بیماری های مهم درختان و راه های مبارزه با آن  

مدیریت خدمات پشتیبانی
اداره فضای سبز 
سال 1394

 

فهرست مطالب 
عنوان صفحه 
آفات 3
بیماریها 3
علفهای هرز 3
انواع حشرات 4
معرفی حشرات مضر در فضای سبز 4
شته ها 4
شپشکها 6
کنه ها 8
طبقه بندی بیماری های گیاهی 12
مهمترین بیماری های موجود در  فضای سبز 12


*********************

نگرشی بر مدیریت تلفیقی آفات
با کشت کار گیاهان اهلی شده در زمین‎‎‎های بزرگ زراعی تعادل زیستی اکو سیستمهای طبیعی بر هم خورد و حشرات توانستند غذای فراوان خود را در مزارع یک دست کشت شده بیابند و بی هیچ مزاحمتی جمعیت خود را افزایش دهند.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان, کشاورزی یک صنعت است و یا شاید بتوان گفت راه صنعتی شدن یک جامعه از صنعتی شدن فعالیتهای کشاورزی می‎گذرد. بیشتر کشورهای اروپائی که اکنون به کشورهای صنعتی مشهورند در ابتدا جوامع کشاورزی مدار بوده‎اند. نتیجه توسعه صنعتی کشاورزی و افزایش تولیدات آن در واقع تولید غذای کافی برای جمعیت رو به رشد جهان است. اما روی دیگر سکه امنیت غذائی که اتفاقاً از اهمیت خاصی برخوردار است همانا حفاظت و نگهداری از محصولات کشاورزی در برابر خطر نابودی توسط عوامل تهدید کننده‎ای چون آفات و بیماریهای گیاهی است. 
از زمانی که بشر صحرا گردی را به کناری نهاد و در مجاورت رودخا‎نه‎‎ها سکونت گزید و ناگزیر شد برای نجات جانش از گرسنگی, استراتژی دخالت در طبعیت را با هدف اهلی کردن گیاهان برای کشت برگزیند آفات نباتی نیز موجودیت پیدا کردند. 
با کشت کار گیاهان اهلی شده در زمین‎‎‎های بزرگ زراعی تعادل زیستی اکو سیستمهای طبیعی بر هم خورد و حشرات توانستند غذای فراوان خود را در مزارع یک دست کشت شده بیابند و بی هیچ مزاحمتی جمعیت خود را افزایش دهند. 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات